Φτιάξαμε σπιτικά γλυκά: Μηλόπιτα και μουστοκούλουρα.

Επισκεφτήκαμε το Σούπερ-Μάρκετ της γειτονιάς μας, ζωγραφίσαμε και ’μεις ένα σούπερ-μάρκετ.

Παίξαμε  το «φιδάκι» της διατροφής και παιχνίδια για τη διατροφή στον υπολογιστή.

Παίξαμε τo «DEAL» της διατροφής.

Φτιάξαμε φρουτοσαλάτα και ένα βιβλίο συνταγών με φρούτα του Φθινοπώρου.

ΑΓΑΠΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ – ΤΡΕΦΟΜΑΙ ΣΩΣΤΑ

(ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ)

Επισκεφθήκαμε τη γαλακτοβιομηχανία ΚΟΡΦΗ.

Η καλή μέρα από το πρωινό φαίνεται … γι αυτό και εμείς τρώμε στο σχολείο μας υγιεινό πρωινό.

Μιλήσαμε για τις διατροφικές μας συνήθειες την Σαρακοστή. Φτιάξαμε την Κυρά-Σαρακοστή και μετά παίξαμε όλοι με το αλατοζύμαρο.

Φτιάξαμε αφίσες και τις κολλήσαμε στο 11ο Δημοτικό σχολείο και στο 11ο Νηπιαγωγείο για να γνωρίσουν και τα άλλα παιδιά αυτά που μάθαμε εμείς.

Με συσκευασίες από τρόφιμα κατασκευάσαμε παιχνίδια στα πλαίσια του προγράμματός μας «Αγοράζω έξυπνα, παίζω με ασφάλεια».

Κάναμε μια αποχαιρετιστήρια γιορτή όπου παρουσιάσαμε και τα προγράμματά μας. Στη γιορτή κάναμε και παζάρι παιχνιδιών και τα έσοδα μας τα επενδύσαμε σε διασκέδαση και «υγιεινά» παγωτά, στο «play zone».