Ακολουθήσαμε «τα μονοπάτια της Τέχνης» μέσα από ένα πολιτιστικό πρόγραμμα  και γνωρίσαμε τις πρώτες ζωγραφιές των ανθρώπων, τις σπηλαιογραφίες. ζωγραφίζουμε και εμείς όπως οι πρωτόγονοι με υλικά από τη φύση. Με ξύλα, πέτρες, χώμα, λάσπη, λουλούδια, φύλλα, κάρβουνα.

Κάναμε φροτάζ σε κορμούς δέντρων

Μέσα από πίνακες ζωγραφικής γνωρίσαμε το Θεό του κρασιού Διόνυσο, τον τρύγο και το πατητήρι. Κάναμε ένα βιβλίο για το θεό Διόνυσο και το εικονογραφήσαμε μόνοι μας.

ΤΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ

( ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ)

Στο θέμα η ελιά χρησιμοποιήσαμε πολλούς πίνακες ζωγραφικής. Κάναμε κολλάζ  για το μάζεμα της ελιάς.

Με αφορμή τον πίνακα του Τσαρούχη “στεφάνι από κλαδί ελιάς» κάνουμε αγώνες για να κερδίσουμε τον κότινο (στεφάνι από ελιά). Όλοι είμαστε ολυμπιονίκες.

Είδαμε πώς απεικόνισαν τη γέννηση του Χριστού οι μεγάλοι ζωγράφοι και τους μιμηθήκαμε και εμείς.

Γνωρίσαμε την προσωπογραφία. Παρατηρήσαμε και σχεδιάσαμε τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του ανθρώπινου προσώπου.

Μάθαμε τις έννοιες ανφάς και προφίλ και φωτογραφηθήκαμε ανάλογα. Κάναμε τις σκιές μας.

Ζωγραφίσαμε ο ένας την προσωπογραφία του άλλου. Κάναμε παιχνίδια με διάσημες προσωπογραφίες στην πινακοθήκη της τάξης μας.

Ζωγραφίσαμε το φόντο και ζωντανέψαμε δύο γνωστές προσωπογραφίες: Τον μάγκα με το καρπούζι του Πανταζή και το παιδί με το περιστέρι του Πικάσο.

Ο πίνακας «το κρυφό σχολειό» του Γύζη, ήταν η αφορμή για τις δικές μας ζωγραφιές και την αναπαράσταση στην γιορτή της 25ης Μαρτίου.

Είδαμε πως απεικόνισαν τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου οι  μεγάλοι ζωγράφοι και τον ζωγράφισαν και τον αναπαράστησαν τα νήπια.

Επισκεφθήκαμε  τη  σχολή ζωγραφικής «Τεχνοτρόπιο», όπου μας υποδέχτηκε πολύ ευγενικά ο κύριος Παπαδόπουλος. Εκεί  είδαμε ενδιαφέροντα πράγματα και κάναμε και μάθημα ζωγραφικής με τον κύριο Θωμά.